23 NİSAN’DA VE HER ZAMAN ÇOCUKLARIMIZ MUTLU MU?

 

 ÖNCE İNSAN OLABİLMEK…!

 

Doğar, büyür, eğitiminizi ( aile+okul) öğretiminizi alır ve yaşamın ta içine dalarsınız.Pekçoğumuz, hele ki ülkemizde, bırakın eğitim ve öğretim almayı daha çocukluklarını bile yaşamadan o hayatın içinde bulur kendini.Değirmen taşları arasındaki buğdaylar öğütülür ve un olur giderler.Ezilmişlerdir ama eköek olarak yaşamın idamesi için vazgeçilmezler arasına girmişlerdir.Bazıları da bir şekilde mesleklerini bulmuşlar, kariyer sahibi olmuşlardır.Hayatın iş kolları arasında idame ettirirler yaşamı.Edebiyat ve müzik de bu iş kollarından biridir.Ancak bu diğer branşlara göre biraz farklılık gösterir.Edebiyatçı duygu insanıdır.Gönül insanıdır.Çok da güzel yazabilirsiniz.Enstrüman da çalabilirsiniz.Şiirlere çok da güzel ses olabilirsiniz.Şarkılar da söyleyebilirsiniz.Konunuzda tek de olabilirsiniz.Ne var ki asl olan ÖNCE İNSAN OLABİLMEKtir.Muhatabınınızın da insan olduğunu kabul edebilmenizdir.İnsan ki yaratılmışların en mükemmelidir.Ve siz hele ki duygu insanı iseniz; olmamışları olmuş gibi kabullenerek, sadece aklınızdan geçenlerin doğru olduğunu varsayarak karşınızdakini incitmek bir yana, hakaret edip, küstahlaşamazsınız.Bu hakkı size hiç kimse vermez.

Sanal alemdeki arkadaşlık ve dostlukların ne kadar göstermelik  ve hatta insanı depresyonlara kadar vardıracak bir ortama sürüklediğini maalesef sıkça görmekteyiz. Ben, sen, o…Aslında anladın sen onu ve bunları okuyorken bunlardan biri de benim diyorsundur sessizce.Biliyorsundur kendini…

Ve sen !

__ Kişileri kişilerle ilişkilendirirken ve bu nedenle de hakaretler yağdırırken hiç mi vicdanın ” eğer varsa ” sızlamaz.Birbirlerinin varlığından bile haberdar olmayan o insanlara o yakıştırmaları yaparken yanmazmı için? Kul hakkı bilmez misin?

__Yargısız infazları sürdürürken, ağzından çıkanları kulağın duymazken, karşındakinin de insan olduğunu düşünmez misin.

__Eğer bir edebiyat sitesi ise bir şiir beğenilmiş ve bu ifade edilmişse, bunun o yazana bir yaklaşım amacı taşıdığını, müzik sitesi ise istenilen bir şarkıyı yayıncıya yaklaşım amacı olarak gören sen, nasıl bir duygu insanısın?

__Heleki birilerine jurnalcılıkla çok emin olarak ithamda bulunurken,her insanın kiralanamayacağını, satın alınamayacağını bilmez misin?

__Doğru düzgün tanımıyorken  işsiz gücsüz takımından biri olduğunu düşünerek, onun halıhazırda şükrettiği bir işi olduğunu ve yanında çalışanlarının bulunabileceği neden düşünülmez, velevki öyle bile olsa bunun sizi hiç ilgilendirmeyeceğini neden bilmez siniz?

__Kişi beğendiği ve huzur bulduğu bir siteye sıkça uğruyorsa, sizin onu oradan çok kabaca kovmanıza neden nedir ki?Eğer genele açık ve kurallara aykırı hareket edilmiyorsa onun varlığından size ne.Ne yapmış o.Hem istenmiyorsa ve o da o kadar gurursuz sa sayfaya girmesini engellemek zor olmasa gerek.

__Kişi kendinden bilir işi.Sizde pekçok msn  adresi varsa başkalarını da öyle itham edip zan altında bırakamazsınız.

__Değişik kişileri aynı kişi olarak değerlendirmek de ön yargı.Ona göre kesin bir yargı.Her iki kimliğin fotokopileri ilgili site yönetimine gönderildiğinde acaba yüzünüzün rengi değişir mi?

__Kişiler biyografilerinde doğum tarihlerini yazıyorlar.Bunda gocunacak bir şey de yok.Bu günün gencecik insanı eğer ömrü yeterse  bir gün o da  YAŞLANACAKTIR.İhtiyar olacaktır.Ama unutulmasın ki o gencecik beyinler bazen o yaşlıdan  kendi tabirinizle  daha da MORUKTUR.

O moruk dediğiniz size veya başkalarına ne yapmıştır?Kimin onuruyla oynamış veya hakaretler yağdırmıştır.Ve de siz duygu insanısınız.ŞAİRSİNİZ…

Maalesef bu ve benzeri durumlar sanalda olabiliyor.Ancak sanal da olsa karşınızdakinin insan olduğunu bilerek, değer verip paylaşıyorsunuz.Ama bir yerlerde bir aksaklık olabiliyor.Adları Ahmet, Mehmet , Ayşe, Fatma olan ne yazık ki çoğu kez öyle görünseler de insan olamıyorlar.Onun için diyorum ki;ÖNCE İNSAN OLABİLELİM ve KUL HAKKINI hiç unutmayalım.

 

Aydın.

Ist.17 Nisan 2010

 

NOT: Aylar sonra  siteye böyle bir yazı ile girmek istemezdim.Ama böyle oldu.Okuyan edebiyat ve gönül dostlarım haklarını helal etsinler.Anlatmak istediğimin sitemizle ilgisi yoktur. 

Selam ve saygılarımın kabulü ile. 

 

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/23-nanda-ve-her-zaman-cuklarimiz-mutlu-mu/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.