Ahde Vefa ve Dostluklarımız…Hikmet Metin Çavdar
Bu sabah uyuyordum telefon çaldı,uyandım,Arayan Nisa hanımdı.. Bir arkadaşının eşi vefat etmiş. Bana haber vermek için aradığını.Kendisin de hemen izmir’e hareket edecegini ve cenaz e evine gidecegini,ikindi namazıma müteakip te defin edilecegini söyledi…

Bir an dondum ,kaldım,düşündüm; insan doğar, büyür, yaşar ,aile olur,akrabalar dışında da dost edinirler, Dost Can’dır Candan ötedir. Sevinclerimizi paylaşandır,sıkıntılarımı,kendi sıkıntısı bilendir dost..
Dostlarımızı,arkadaşlarımızı,sık sık arayıp, hal hatır sormak,Her an yüreğimde oldukları bildirmek bizim başta gelen görevimizidir..Eger dost diye biliyorsak.Bunu bizler çok sık yapmayız.Sonra ise kaybettiğimiz zamanda, çok üzülüyor ,pişman oluyoruz. En azından telofanla sesini duymadığımız için.

Seni kırmayan ancak zaman zaman yeri geldiğinde de, seni incitmeden ,dogru yolun ne olduğunu bize öğretendir,Zarar görmemize,engel olmaya çalışandır. Çıkarsızdır, menfaat sağlamayı düşünmez. Sevgisi ve dostlugu karşılıksızdır, Ağızdan çıkan sözü değiştirmek ya da geri almasına beklemek çok zordur. Ne verdiklerinin hesabını tutar ne de bir gün bunları geriye aynı şekilde dönecegide beklemez… Dost acı söyler.Dost sevilip güvenilen, yakın arkadaştır, gönül adamıdır…

Gecen günlerde,Kadim dostumuz,Oktay Hamlamaz’ı telefonla aradım.Kendisi Ankara’da oturur ve bizim eski Sendikaya başkamızdır..Emekli olmama rahmen ,Özel günlerimizi hiçbir zaman unutmaz..Kandil’lerde,bayramlarda arar.Sıkıntım olup,olmadığını ve Sağlığımın nasıl olduğu merak eder ,her zaman arar vede sorar.Çünkü,benimde hastalandımı vede felç geçirdiğime bilir.

Bana her zaman,yakındır ,beni sevendir,iyi ve kötü günümde her zaman yanımda olandır. Onu gördüğümde sıkıntılarını giderir,açımı,sevinçimi,sıkıntını,herşeyini paylaşır.Beni dinleyen,acı söyleyen,gerçekleri söyleyen,bana hiçbir zaman kırılmayan….Benim böyle bir dostumdur..
Birlikte olduğumuzda sohbet etmeye doyamadığımız, vaktin nasıl geçtiğini anlayamadığımız, ayrılma zamanı geldiğindede bir sonraki toplantı zamanın gelmesini sabırsızlıkla beklediğimiz, dertlerimiz ve sevinçlerimiz ortak olan, yanımızda olmadığı zamanlarda mutlaka her an hatırlanan, kalbimizde olan, çeşitli nedenlerle gürüşemiyor olsa da çok özlenen insan,Dostumuz,Kardeşimizdi Oktay Eren..

Oktay eren’de Bursa ikamet ederdi.Benim canım arkadaşım dostum…Birlikte mücalede verdigimiz ,Can dosttumun vefat ettiği haberinide,Oktay Hamlamaz’dan duymam, beni cok üzdü..Ağladım,ellerim titredi,dostumu dosttu mu yitermiştim…Canım yanıyor.içim sızlıyor,onu hasta iken gidİp görmedim,Helallik alamadım..
Gülmesi aklıma geliyor,Şen şakrak neşeli vede çok yakışlı bir adamdı Oktay..Hani artist gibi delikanlı derler ya,öyle biri idi benim arkadaşım…İyi bir hatipti.Konuşurken çevresindekileri adeta kuşatırdı. Kelimeleri sözleri,Benim diyen Ebeyatcılara taş çıkarırdı..Sesi tok ağır ağır konuşması ise akıcı ve berraktı. Konuşurken yüzünü başka tarafa çevirmez,Gözlerinin içine baka baka hitap ederdi.. Bulunduğu mecliste ,Toplantılarda ayrıcalığını hemen belli ederdi..Ben onun kadar sevilen ve saygı gören birin daha tanımadım..

Benim en zor anlarımda her zaman yanımda oldu.Ama ben onun gibi olamadım..Onun son günlerinde,elini tutamadım ,ona son güçümle sarılmadım..Dostluğumu ona gösteremedim..

Ben, sevdiklerimi unutmam. İstesem de unutamıyorum k. Ve zaten bu sevdiklerim yüzünden hayatım berbat geçiyor. Bana yokluklarıyla acı veren, sevdiklerim yüzünden,Onları suçlamıyorum.Suçlayamam .Herkez birgün birilerini terk edecek, ama ölye, ama böyle.Ama zorunlu ama deği, Ve birileri de hep terk edilen olacak.Hep onun acısını duyacak.Heran, hergün.Unutulmayacaklar bu terk edenler.Terk edilenler tarafından.Ta ki kendileri de birgün bu dünyayı terk edene dek..

Bilmiyorum ya, ben ne yazıyorum..

Allah işte insana ne kadar güzel değerler, duygular vermiş..Gözle görülemeyen güzellikler.Sevmek, üzülmek, ağlamak, sevinmek, acı,acımak, özlemek,ümit etmek,paylaşmak,gönül bağı, affetmek, gurur, vicdan.. v.b Düşünce bunlardan daha güzel şu dünyada ne olabilir ki diyorum? Bunlardan daha fazla zenginlik olabilir mi? İnsan olmak en büyük zenginlik. İnsan derkeen, insan gibi insan olmak! Adam gibi, adam dersin ya, öyle. Tabii ben güzel olan değerleri saydım, güzel olmayanları zaten Allah vermemiş ki.. Biz insanlar onları yaşatmışız birbirimize..

Ya hiçbir şey için geç değildir aslında, hep derim, yine diyeceğim; Yarın bügündür diye. Hiç birşeyi ertelememek lazım.. Hayat ertelemeye gelmiyor. Bir bakıyorsun ki, nerelere gelmişsin, istesen de istemesen de, seni bir yerlere getiriyor, bir yerlere çarpıyor veya bir kıyıda bırakıyor. Deniz gibi…
Onun için kendini hayata bırakmak yerine, mücadele etmek varken, hayatı biraz olsun kendi istedimiz gibi yaşamak varken.. Neden başkalarının istediği gibi yaşayalım? Ot gibi de yaşayacaksam, ben istediğim için olmalı.. Bunu da ne kadar yapabiliyoruz? Bilmiyoruum, bilmiyorum,bilemiyorum.
Ben, bir ordan, bir burdan konuştuğumun farkındayım. Bağlantısız, farklı. Bilmiyorum ya, neden, ne söylüyorum?

Bildiğiim, beyin söylüyor, parmaklarım yazıyor işte. Beynim de değil aslında, çünkü; düşünemiyorum, gerçekten.. Yüreğim söylüyor..O Kadar üzğünüm ki..Dostunu,kardeşini kaymetmişsin,sevdiğin insanı yitirmişsin ama,ona son görevinde yayında olamamışsın,Onun seni sağlığında taşıdığı gibi sen ona vefanı,sadakatini göstememişsin onu tabutu taşımamışsın ,Gelde üzülme vede yıkılma…

Üzülme, lütfen.. ben burdayım ya. Bak, ne güzel işte, bana sen,benlesin gibisinden laflar etmişsin. Evet, bak buralardan da yakınım, senleyim.Daha ne istiyorsun? Bu kadar yakınken, ne bu üzüntü, ne bu kaygı? Bu kadar birbirine yakın kaç arkadaş, dost vardır? Önemli olan, uzakken, yanında olmasıdır, bedenen çok yakın ama, birbirinden çok uzak insanlar o kadar çok ki..
Böylesi yok! Böylesi çok güzel, böyle olmak, böyle hissedilmek de harika bir duygu!. Aynıı şeyler senin için de geçerli, ben de aynı şeyleri sana söylemiş farz et..

Hikmet Metin Çavdar
10.01.2011

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/ahde-vefa-ve-dostluklarmzhikmet-metin-cavdar/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.