DÜNYA KAÇ TANE

             DÜNYA KAÇ TANE

 

              Değerli okuyucular dünyanın hep iki tane olduğunu bilirdik ama öyle değilmiş  dört tane dünya varmış bunların üçü süreli ve sınırlı asıl dünya olan ahret alemi ise süresiz ve sınırsızmış.

               Birinci dünya ana rahmiymiş biliyorsunuz dokuz ay on günle sınırlı olan bu dünya en rahat olan dünyaymış o sebeple de bütün çocuklar ağlayarak bu dünyaya gelirlermiş .

                İkinci dünya şu anda içinde yaşadığımız dünya  bu da insanın ömrü ile sınırlı üçüncü dünya berzah alemi yani kabir hayatı bu da kıyametin kopmasıyla sınırlı dördüncü dünya da asıl dünya yani ahret hayatı  bu dünyada ne kadar iyi hazırlanır güzel salih amellerle imtihanı kazanarak öbür dünyaya yani asıl dünyaya gidersek orada gönlümüzden ne geçerse o hemen yanımıza gönderilirmiş .

            O zaman şöyle bir düşünürsek bütün mesele içinde yaşadıgımız şu yalan dünyada Allaha ne kadar kul olabilirsek ne kadar ihlaslı güzel Salih amel işliyebilirsek o kadar Allaha yakın olur yapılan sınavları kazanabiliriz . Kabir aleminde rahat olmamız da bu yalan dünyada ne şekilde yaşadıgımıza baglı burada güzel iyi yaşayıp Salih amel işliyerek iyi kul olabildiysek bu kabirde rahat edecegiz demektir .kabir cennet bahçelerinden bir bahçe olduysa bu ahretimizin güzel olacagının işaretitir . Bu sınavı kazandıgımızın göstergesi ve cennete girecegimizin delilidir.Allaha kul olursak ona karşı kulluk görevlerimizi yaparsak peygamberimizi ve diğer peygamberleri sever onların yolundan giderek iyi ameller işlersek ananın babanın hayır duasını alırsak ömrümüzü kuran ve sünnet üzere yaşarsak bunlar da sınava iyi hazırlandıgımızın ve sınavı kazanacagımızın göstergeleridir,imanın ve islamın şartlarını da gücümüz dahilinde yerine getirirsek bunlar da bu sınavı kesin kazanacagımızın temel ugraşılarıdır.

           Allah bizleri  kendine kul olan sınavı kazanan kullarından eylesin.

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/dya-katane/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.