Güncellenmiş Yaşam Tüyoları

 

Bir devlet büyüğümüz yapılan zamlardan sonra “Bu zam değil; güncellemedir” diyor.

Daha da büyük bir devletlümüz ise, bu zamlar karşısında vatandaşa bir çözüm öneriyor:”Sigarayı içmezsin olur biter; alkolü az tüketirsin olur biter. Ferrari kullanma da başka marka kullan. Fiat’a bin, Volkswagen’e bin. Böyle yaptın mı olur biter.” (Bunları duyan da sanır ki bu milletin büyük bir çoğunluğu gece-gündüz içki içiyor ve tenezül edip de Fiat’a ya da Volkswagen’e binmiyor; illaki Ferrari diyor…?)

Buradan hareketle ben de sizlere yaşamınızı kolaylaştırmak için birkaç tüyo vermek istiyorum.

Neymiş?

-Sigaraya zam mı yapıldı? Çaresi: Bırakacaksın.

-İçkiye zam mı yapıldı? Çaresi: Azaltacaksın.

-Otomobil fiyatları mı arttı? Çaresi: Lüks otomobil almayacaksın.

-Doğalgaza zam mı yapıldı? Çaresi: Doğalgaz aboneliğini sonlandırıp kuzine sobanı kuracaksın ve odun-kömür yakacaksın. Kömürü nereden bulurum diye dertlenme; torba torba  kömürler gelecekteki oyun için sana bedavadan verilecektir.

-Kira fiyatları mı arttı? Çaresi: Memleketimde çok geniş araziler hâlâ mevcut. Bulduğun boş bir araziye çadırını kur. İleride elin bollaşınca oraya bir gecekonducuk dikersin. On yıla kalmadan tapunu  alırsın. Sonra da birkaç daire karşılığında müteahhide verirsin.

-İlâçlar mı zamlandı? Çaresi: Hastalanmayacaksın. Ama mevsim kış, gribe yakalanmamak çok zor, diyorsan kocakarı ilaçlarını dene. Olmadı mı? Sana kesin bir tedavi yöntemi önereyim öyleyse: Nefesi kuvvetli biri mahallende mutlak vardır. Git ona, okuyup üflesin.

-Ekmek fiyatları mı arttı? Çaresi: Ekmek tüketimini azaltacaksın. Böylelikle obezite olmaktan da korunacaksın.

-Elektrik mi zamlandı? Çaresi: Kapattır gitsin. Al bir gaz lambası. Hem hesaplıdır hem de nostaljik…

-Suya zam mı geldi? Çaresi: Banyo sayısını azaltacaksın. Ayda bir yıkansan yeter…

-Ulaşım fiyatları mı arttı? Çaresi: Yürüyerek gideceksin. Yani tabanvaya kuvvet… Otobüse, dolmuşa vereceğin para cebinde kalacağı gibi yürüdüğün için spor da yapmış olacaksın.

-Mezar fiyatları mı arttı? Çaresi: Ölmeyeceksin. Ama en iyisi istersen öl. Mezar fiyatları arttı diye ölmemezlik niye yapasın ki? Çünkü bu konu, öldükten sonra zaten seni ilgilendirmiyor. Geriye kalanlar düşünsün, bir çare bulsun…

Sonsöz: Allah bizi güncellenmiş kazıktan korusun!

Güncellenmemiş, yani “zamsız” günler dileğiyle…


 

 

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/guencellenmi-yaam-tueyolar/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.