Harika Çocuklara Şiirler/Mehmet Cem YİĞİT

 
ÖN SÖZ
 
Kanımca hizmetlerin en güzeli kültür hizmetidir.Gelecek kuşaklar,geçmişini kalan kültürü ile tanıyacaklardır.
 
Çocuk edebiyatıyla ilgilenen birisi olarak ; gönlümden kopup kopup gelen dalga dalga gelen duygularımı imgelere yükledim.Doğal bir şekilde,içimden geldiği gibi pırıltılı dizelere düşüncelerimi aktardım.Şiirlerimin bir çırpıda okunabilecek akıcı,duru olmasına özen gösterdim.Beğeninize sunduğum siz okuyucularla paylaşmak istediğim Yunus Emre’nin dediği gibi:”Paylaştığın senindir,biriktirdiğin elindir.”"Edebiyat bilgi birikimi ve üretme sanatıdır.”
 
45 yıldır şiir mutfağından hiç eksik olmadım.Üretip durdum.Edebiyat türleri arasında çocuk şiirleri yazmak en zor olanıdır.Temiz bir uz,iyi ve yumuşak yürek ister.Daha doğrusu iyi bir gözlemci,eğitimci olacaksınız.Çocuk pisikolojisinden anlayacaksınız.
 
Bu kitabımda şiirin muhattabı sevgili çocuklar olacaktır.
 
Türkçe’yi,yazınsal dili içinde doğru kullanmaya,yoğunlaştırmaya ve zenginleştirmeye çaba harcayıp,önem verdim.Yazım kurallarını aradım.Sizleri,HARİKA ÇOCUKLARA ŞİİRLER kitabımla baş başa bırakıyorum.
 
Keyifli okumlar Harika Çocuklar…
 
                                                                    Mehmet Cem YİĞİT.
 
 
ÖZ GEÇMİŞİ
 
1946 yılında Akşehirde doğdu.İlk,ortaokulu ve liseyi  Akşehirde okudu.Dışarıdan öğretmen okulunu bitirerek öğretmen oldu.Yüksek öğrenimini Anadolu Üniversitesi Açıköğretim 2 yıllık eğitim ön lisansını bitirerek tamamladı.28 yıl çalışarak ilkokul öğretmenliğinden emekli oldu.Cem Yiğit Bayrak Şair’imiz Arif Nihat Asya’nın Defne Dergisi’nde ilk şiirlerini yayımladı.
 
Bir çok şiiri TRT Kurumunca okunup yorumlandı.Çok sayıdaki şiiri bestekarlarca bestelendi.TRT Repertuarına alındı.Çoşkun SABAH’IN (İsyanlardayım) kasedinde okuduğu “Gönül Yangını” şarkısının sözleri Cem Yiğit’e özgüdür.
 
Sayıları 40′a ulaşan fikir,kültür,sanat ve edebiyat dergilerinde şiirleri yayımlanmıştır.Düz yazılarına yer verilmiştir.
 
Yurdun bir çok şehirlerinde yapılan şiir dinletilerine katıldı.Dergi temsilciliklerinde bulundu.Yarışmalarda seçici kurul üyeliği yaptı.Ödüllerinin yanı sıra;onur,başarı ve teşekkür belgeleri bulunmaktadır.
 
Sevgi,coşku,aşk ve sevgi şiirlerinden oluşan ilk kitabı 2001 yılında “Ay Yayınları’nca Bir Dünya Düşünüyorum Çağdaş ” ismiyle yayımlandı.
 
Adı geçen şiir kitabı okuyucu beğenisi toplamıştır.Günümüzün usta şairlerinden Mehmet Cem Yiğit ,Türk eğitimine,Türk kültürüne ve Türk edebiyatına hizmet vermekten mutluluk duyan dost canlısı bir gönül adamıdır.Doğa sevgisi,yurt sevgisi,bayrak sevgisi vazgeçilmez üçlüsüdür.Türkiye ve Akşehir sevdalısıdır.
 
Şair Yiğit,okul çağını içeren şiirlerini bir araya topladığı ikinci dosyasını ” Harika Çocuklara Şiirler” başlığı altında bu kitabıyla okuyucusunu buluşturuyor.
 
Aşk,sevgi,sevda,coşku, bestelenmiş şiirlerini kapsayan ve dörtlüklerin yer alacağı 3. dosyanın hazırlık aşaması tamamlanmıştır.
 
  

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/harika-cocuklara-iirlermehmet-cem-yt/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.