HATIRLAYIN BAHARLARI

HATIRLAYIN BAHARLARI

  

     İnsan ömrü, Çocukluk, gençlik, yaşlılık gibi dönemlere ayrıldığı gibi, mevsimlerinde dönemi var. İlkbahar, yaz, sonbahar, kış gibi. Her neden ise en çok hayatın bahar günleri olan gençlik yılları ile mevsimlerden bahar aylarının farklı bir anlamı vardır. Neler saklıdır, neler.

Yeniden uyanış, yeni bir hayata başlangıçtır baharlar, birlikte olmaktır, cabalamaktır.

 

   Yüzyıllardır atalarımız bizlere baharı hatırlatmak için şölenler, toylar, bayramlar bırakmışlar. Hoyratça harcamışız, hor görmüşüz, çoğu unutulmuş gitmiş tarihin dehlizlerinde.

Bizim dışladığımızı başkaları sahiplenmiş, bizden aldıkları baharları, bize kış etmişler.

 

    Hatırlayın, Nevruz günlerini.Memleketin bir çok yerinde terör estirilir ılık bahar meltemlerinin yerine,güller açmaz,kinler açar taş atan çocukların avuçlarında..Köz,köz olur anaların yüreği,cemrelerin düştüğü günlerde..Hatırlamadığımız için.

 

   Nevruz nedir? Anlamını bilemediğimiz için, birileri bu günü kendilerine mal edip, şerle, şerbet edip bize içirdikleri için.

 

   Oysa Nevruz; Orta Asya’dan beri Türk geleneğidir. Gün ve gecenin bile eşit olduğu Miladi 21 Mart, Rumi 9 Mart günü baharı el ele karşılamaktır. Ergenokon’dan demir dağları eriterek çıkmaktır bahara. Kadınların başlarına sardığı rengârenk örtüler, giydikleri elbiselerin bile anlamı vardır. Yeşil renk; Gençlik ve hayatı, Kırmızı renk; Güçlülük ve ateşi. Sarı;Hakimiyeti simgeler.Birileri bu renklerimizi kendilerine mal etmiş olsalar da o renkler,eski Türk sancaklarının renkleridir.Nizamü-l Mülk Siyasetnamesinde,Kutadgu Bilig’de Kaşkarlı Mahmut’un eserlerinde yazılıdır. Hatırlamadığınız için, anlatmadığınız için, yaşatmadığımız için, bize küsmüştür artık.

 

      Nevruz’da yanan ateş, Ergenekon’un demir dağlarını eritmiş. Bizdeki firak duvarlarını, aynı yerden gelen kardeşler arasına çekilmek istenen buzları eritmekte geç kalmakta. Hatırlamadığınız, sahip çıkmadığımız için.

 

   Bahar aylarının gelişini müjdeleyen Hıdırellez günlerine ne demeli?

Miladi 6 Mayıs; Kehf suresi 60-83 Ayetlerde Musa peygambere eşlik eden Hızır ve İlyas’ın o gün dünyayı ziyaret edip bolluk, bereket getireceğine inanılan gün. Maalesef Romanların günü, içki, alem günü olarak çoktan hafızalara kazınmakta. Oysa Allah’ın bize bahşettiği bahar günlerinin, toprağın uyanışının kutlanması, şükredilmesi gereken gündür.

 

   Baharlarımıza, geleneklerimize sahip çıkmaz isek, kendi kendimizden korkar oluruz.

Dünyanın gözü üstünde olan bu güzel memleketimizde Türk’ü,Kür’dü,Laz’ı,Roman’ı,Çerkez’i.. Hepimiz aynı yerden geldik “Türk Milleti” olarak tarih sayfalarında yer aldık. Şimdi neden bu ayrılıklar? Neden bu kardeş kavgaları, kanlı gözyaşları? Beraber karşılayalım nice Hıdırellez günlerini, baharları. Birlik beraberlik için yansın ateşler.

 

Kim olduğunuzu bilin, unutmayın, hatırlayın baharları.

 

9-05-2010 Muharrem Karaoğlan

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/hatirlayin-baharlari/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.