HÜR ADAM

HÜR ADAM

’Ekmeksiz Yaşarım Ama Hürriyetsiz Asla!’

    Hayatını Kur’an ve iman hakikatlarına adayan, Kur’an Tefsirleri olan Risale-i Nurlar’ın yazarı Asrın Müceddidi ve Büyük Mütefekkir Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatını anlatan film: HÜR ADAM

Sekiz hafta gibi kısa bir sürede çekimi tamamlanan, tüm çekim ve yapım aşamasında ’hak’ unsuru ve niteliğe büyük hassasiyet gösterilerek hazırlığı devam eden film: 7- Ocak’ta sinemalarda olacak ve aynı zamanda sekiz ayrı ülkede de gösterime girecek olan filme, çok yoğun ilgi olacağı düşünülüyor…

Güzel haberi öğrendiğimde, asra damgasını vuran, türlü çilelere, hakaretlere maruz kalan muhterem bir Zat’ın hakkında böyle bir film çalışması içine neden daha önce girilmediğini düşünüyor insan. Bunun cevabınıda yine televizyonda, filmin Senarist’i Yapımcısı ve aynı zamanda Yönetmen’i olan Mehmet Tanrısever’den öğreniyorum. ’Daha önce de Bediüzzaman’ın hayatı ile ilgili bir film çalışması aşamasına geldiklerinde, Bediüzzaman Hazretleri’nin filmin Senarist’inin rüyasına girerek: ’ Beni henüz yeterince tanımıyorsun lütfen bu filmi çekme!’ dediğini anlatıyor. Ve o an için flim çalışmalarından vazgeciliyor. Yıllar sonra ’HÜR ADAM’ filmi ortaya çıkınca: Yine Üstad’ın bizzat kendi rüyasına girerek ona sarıldığını ve teşekkür ettiğini çok duygulanarak öğreniyorum.

Filmi merakla bekleyeceğim. Rabbim en güzel şekilde, en layıkıyla gösterime girmesini nasip etsin.

’Ben Dindar Bir Cumhuriyet’ciyim. BEDİÜZZAMAN’

Hatice Çayır

” Ben cemiyetin îman selâmeti yolunda âhiretimi de feda ettim. Gözümde ne Cennet sevdası var, ne Cehennem korkusu. Cemiyetin, yirmi beş milyon Türk cemiyetinin imanı namına bir Said değil, bin Said feda olsun. Kur’ânımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa Cenneti de istemem; orası da bana zindan olur. Milletimizin îmanını selâmette görürsem, Cehennemin alevleri içinde yanmağa razıyım. Çünkü vücudum yanarken, gönlüm gül-gülistan olur. ” (Tarihçe-i Hayat)

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/huer-adam/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.