KARİZMAYI ÇİZDİRMEK

KARİZMAYI ÇİZDİRMEK
 
     Karizma yabancı kökenli bir kelime olsa da, dilimize karışmıştır. Nedir karizma? İnsanları kendi ekseni etrafına çekebilme, ikna etme, sizi takip etmelerini sağlayabilme davranışlarının tümü. Kısaca, büyüleyici özellik de denilebilir.
 
    Kadın olsun,erkek olsun herkesin kendine göre bir karizmatik yönü vardır.Hani bazen ilginç gördüğümüz birine; Şuna bak ya.Yemin ederim karizma bin beş yüz deriz.Sanki üst limit o,ondan aşağısı eh işte..
 
    Fıkralara bile konu olmuş Nasreddin hoca bir davete rastgele gitmiş, kimse hatır itibar etmemiş de, kürkü ile gidince yere göğe sığdıramamışlar. Hoca tarihe geçen sözü deyivermiş; İtibar bana değil sana, ye kürküm ye diye.
 
   Rahmetli babamın da bana bir nasihati vardır.Oğlum sen evde ne yedin,ne içtin kimse sormaz bilmez ama,el içine çıkınca dikkat et.Ayakkabın boyasız,yüzün traşsız dolaşma, sen memur adamsın falan..Mekanı cennet olsun,hep dikkate almışımdır.
 
   Aslında bu toplumsal boyuttan ziyade, insanın kendine, ailesine, yakın çevresine saygısından kaynaklanmalıdır. Daima temiz, tertipli olmalıdır. Bekar olsun, evli olsun, erkek, kadın fark etmez azıcık karizma şart.
 
  Faydası nedir? Bekâr isen, kızların dikkatini çekersin, evli isen eşinin,çocukların. İşlerin yolunda gider.
Şimdi yaptığı işten dolayı nerde,ne zaman olacak bu işler  diyen çıkabilir.Alakasız..İnsan, Hijyen dedikleri kişisel genel temizlik,usturuplu bir giyim ile karizmatik olabilir.
 
   Hani bir istatistikî araştırma yapsalar, geçimsizliklerin, huzursuzlukların bile nedeni bu olabilir. Nasıl olmasın? Etrafınıza şöyle bir bakın. Çarşıda, pazarda, işyerinde, kahvehanelerde, camilerde. v.s.Ne pasaklı, pejmürde insanlar var… Saç, sakal birbirine girmiş, dişleri kemre tutmuş gibi, üst, baş kir, kokan insanlar. Biz Müslüman bir ülkede yaşıyoruz ve imanın yarısı temizlikten geçmez mi? Bu kadın olsun erkek olsun herkes için geçerli. Bazı kadınlar var ki, otobüste, minibüste, pazarda yanından geçerken ekşi, ekşi ter kokarlar. Sivas’da bir deyim vardır” ebesinin kiriyle” dururlar. Yani doğduğunda ebesi yıkamış, bir daha suya sabuna dokunmamış. Ehh. Bu tür insanları da en son imam efendi yıkar, yollar ahrete.
 
    Gazetenin birinde Türkiye’deki boşanma sebepleri ile alakalı bir yazıda alt, alta yazmış sebepleri. Aldatma, aile içi şiddet, içki, kumar, dedikodu, cinsel istismar… Bu maddelere birde karizma eklemek lazım. Pis adamı kadın ne yapsın, umursamaz, lakayt kadını erkek ne yapsın.
Bence görücü usulü veya başka yöntemlerle birbirini yeterince tanımadan evlenip boşanan kişilerin, boşanma sebepleri karizmanın düşük seviyede olması.
 
   Güzel gören, güzel düşünür. Güzel düşünen hayattan lezzet alır.(Hadis)Bebekler,çocuklar mis gibi kokarlar ayrı bir güzellikleri vardır.İnsanlar büyüdükçe kendi kendilerini çirkinleştirmek için hani elinden gelen her şeyi yaparlar.Olmaz,olmamalı.Her yaşın kendine has güzelliği ve özelliği olmalı,dikkat etmeli.Adam son model araba ile gezer,tozar,bayan saray gibi evde oturur yaşar,on liralık bir parfüm alıp da sıkmaz,dişlerini fırçalamaz..gereksiz sayar.Aman efendim..İş güç.kim uğraşacak filan.Uğraşmalı,bu önce kendine saygı,sonra etrafındaki insanlara saygı.
 
   Giyim, kuşam, kıyafet, içinde bulunduğunuz toplumun özelliklerine uyumlu olmalı. İtici, tahrik edici, komik duruma düşürücü abartılardan kaçınmalı. Havalar nasıl olursa olsun, bizim havamız yerinde olmalı. Giyim tarzının dini, sosyal, resmi şekillerine girmiyorum.
 
   İnsan kıyafetiyle ağırlanır, fikirleriyle uğurlanır. Bunları taşımak demek karizma her zaman yerinde demek. Kıyafet dış, fikirler iç güzelliği yansıtır. Her insan güzeldir… Kendisine saygısı olduğu müddetçe.
 
    Karizmanız çizilmesin,her yerde yeriniz olsun.
 
19-02-2011 Muharrem Karaoğlan 

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/karzmayi-czdrmek/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.