KÖPEKLERİN ALTINCI HİSSİ

KÖPEKLERİN ALTINCI HİSSİ

Benim minik Terier’i parkta dolaştırırken, parkın müdavimlerinden 2-3 tane sokak köpeği ortalıkta geziniyordu. Birden ne olduysa parkta çalışan belediye elemanlarının yanına belediye kamyoneti yaklaştı. Köpeklerin üçü birden arabaya doğru koşturdu, içindekiler zor indiler. Sonradan öğrendim ki; Bunların kulaklarına küpe takıp aşıya götüren toplama kamyonetiymiş. Vay be dedim, plakasını mı aldınız.

Köpeklerin bir diğer hisleri de; kendilerine zarar verecek kişi kadın, erkek, çocuk kim olursa anında hissediyorlar. Sevmeyeni anlıyorlar.

Köpek bakmanın, sahip olmanın ayrı bir sorumluluğu var. Onlar da bir can taşıyor, onlarında kendilerine özel bir dünyaları var. Çok da duygusallar. Tepkileri anidir. Günde en az iki defa park, bahçe gibi yerlerde dolaştırmak ister. Dolaştırırken mutlaka iyi bir tasma ile taşımalısınız.

Öyle cins insanlar var ki, köpeği görünce sanki bir taraflarını ısırıverecekmiş gibi çır, çır ötüp kendilerinden geçiyorlar. Sonra yaramaz çocuklar, tekme sallamak isteyenler, korkup yola fırlayanlar her an kontrolün köpeği taşıyanda olması lazım.

İlkokula giden çocuklarına köpeğin ne olduğunu anlatmayan, göstermeyen dangalaklar var. Köpeği görünce koyun mu, kedimi diye soranlar. Hayvan sevgisi yaşatmamışlar. Köpeği kediyi elli metre öteden görseler bir taraflarını yırtarcasına bağırıyorlar. Sen hayvana zarar vermezsen o sana bir şey yapmaz.

Bazılarının da evde köpek besleyenlere, yanlarında köpek gezdirenlere gıcıkları var sanki.
Sokakta gezerken başıboş köpeklere sürtünerek geçenler, her nedense minnacık, elimde bağlı tasmasını gördükleri halde feryat figan etmezler mi? Deli ediyorlar beni, salıyorum üstlerine çapkını. O da koklayıp bırakıyor. Dikkat ettim genelde çirkin suratlı, paspal yada kendini beğenmişler… Acayip dalıyor çapkın. İçine doğuyor hayvanın ,bunların ne menem çekilmez insanlar olduklarını anlıyor.


 

Bazısı da rica edip,”sevebilir miyiz”diyorlar. Hayvan gayet doğal sevildiğini anlıyor,hatta kesin öpüyor.Hele biraz da güzel olmaya görsün garanti..Hani çapkın ya&

Çirkin, meymenetsiz insanların çocukları da kendileri gibi oluyor. Daha yaklaşmadan tekme savurmaya çalışmalar. Sağa sola kaçışıp, hayvanı çıldırtmalar.

Hayvan sevgisini çocukluktan aşılamak lazım, internetten, atariden, televizyondan göstermekle olmuyor bu işler. Bire bir yaşamaları lazım. Hayvanları ve bil cümle canlıları seven çocuktan asla korkma. Anasını, babasını kesen, terörist, bağımlı olan çocukların çoğu sanırım işte böyle sevgisiz yetişen çocuklardan.

Sevmek güzel şeydir, kedi, köpek de olsa. Hele insan çok daha anlamlı.

2-06-2010 Muharrem Karaoğlan 

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/kekler-altinci-hs/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.