KÜLTÜR VE MUTLULUK

 

KÜLTÜR VE MUTLULUK

            Bir ülkenin en önemli değerlerinin başında onun kültürel zenginlikleri gelir. Kültürel yönden zengin olan ülkeler zamanla ekonomik zenginliğe de kavuşurlar. Eğer bir ülkenin insanları kültürlü, bilgili, manevi değerlere bağlı ve bu değerlerden taviz vermiyor, dünyadaki teknolojik gelişmelerden haberdar ve bu gelişmelerin uygulayıcısı ise o ülkenin insanları mutluluğa doğru gidiyor demektir.

            Kültürel zenginliğin içindeki edebiyat, folklor, gelenek-görenek, örf ve adetler, çalışkanlık, olgunluk ve yüksek bir haleti ruhiye gibi mefhumlar manevi kültürleri teşkil eder. Maddi kültür denince ise, teknolojideki, tarımdaki, ziraattaki ileri çağdaş uygulamalar, mimari yapılar dahil edilebilir. Oysa bugün dünyanın birçok ülkesinde manevi kültür çok az olmasına rağmen maddi kültürün içinde adeta boğulmaktadırlar. Fakat bu ülkelerde maddi kültürlerin çok yüksek olmasına rağmen halkın % 90 ı mutlu değildir. Maddi kültür denizinde yüzmelerine karşın mutluluk denizine bir türlü girememektedirler. Mesela 1963 yılında intihar eden Marilyn Monroe maddi olarak her şeye sahip olmasına rağmen maddi zenginlik Mariyln’i hiçbir zaman mutlu edememiştir. İçindeki manevi boşluğu maddi zenginlik asla dolduramamıştır. Din kültürü ise hiç olmadığından manevi bir boşlukta yuvarlanıp gidiyordu. Son derece maddi varlığına rağmen onu intihara sürükleyen neydi acaba ? Sadece ve sadece doldurulması mümkün olmayan manevi bir boşluktu.

            Onun için maddi kültür, maddi zenginlik ne kadar çok olursa olsun o kültür manevi kültürle, manevi değerlerle, maneviyatla taçlandırılmadıkça hiçbir zaman mutlu olmak mümkün değildir.

            Eğer bir millet kendi milli musikisini dinleyemiyor, kendi milli oyunlarını oynayamıyor, örf ve adetlerinden gittikçe uzaklaşıyor, kendi dininin gereklerini yerine getiremiyor, kendi milli dili unutturuluyor, manevi değerlerin yerini ha bire maddecilik alıyorsa ; kendi mimari zevkine göre yapılanamıyorsa arama sen artık orada mutluluğu, sevgiyi, şefkati.

            Her şeyin başı milli kültür, sevgi, hoşgörü, merhamet, şefkat, geçmişte ortak duygular, beraberce gülebilmek, beraberce ağlayabilmek mutluluğun ta kendisidir, başka bir şey değil. (Şükrü ÖKSÜZ)

 

 

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/kueltuer-ve-mutluluk/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.