KURBAN BAYRAMI

KURBAN BAYRAMI

 

   İki dini bayramdan biri Ramazan, diğeri Kurban Bayramıdır. Şüphesiz adı üstünde bayramdır. Sevinç ve neşelerin arttığı, dargınlık ve küskünlüklerin ortadan kalktığı sünnet ile sabit mübarek bir gündür. Kurban kesmek de, Allah’a ihsan buyurduğu varlık tarafından yapılan bir teşekkürdür. Şükürler olsun Allah’ım; aldığım nefese, verdiklerine, verecek olduklarına… Bunun için senin İbrahim Peygambere emreylediğin gibi bende kurban kesiyorum. Demektir.

 

     Zira Kurban kesmek iyi niyet ve ihlâs ister. Vesvese ile inanmadığın bir şeyi yapmak da zaten caiz olmaz. Kurban kesmek tribünlere oynamak değildir. Konu komşu ne der, çoluk çocuk ele, güne bakmasın diye olmaz…

“Onların ne etleri, ne kanları Allah’a ulaşır. O’na sadece takvanız ulaşır. Allah takva sahiplerinin yapmış oldukları ibadeti kabul eder. Hacc-37”

 

     Takva, iyi niyet, samimiyet demektir. Allah rızasını düşünmek demektir.

Kurban kesmek; Suni mezhebinde olanlar için vacip, Şafi mezhebinden olanlar için sünnettir.

Vacip demek, yerine getirilmesi borç olan davranış demektir. Öyle ya, bir önceki bayramdan, bu bayrama kadar kazandıklarımız, yaşadıklarımız, aldığımız her nefes, sağlığımız, varlığımız için Cenabı-ı Hakk’a bir teşekkürdür. Komşunun biri bir tas çorba verse, defalarca teşekkür ederiz. Birisi bir sigara, çay ikram etse teşekkür ederiz. Bunların yanında varlığımızın sebebi olan yaratana teşekkür de, Kurban kesmekle mümkün.

 

   Şafi mezhebine göre sünnettir. Sünnet denince akla Hadis-i Şerif gelir. Peygamber efendimizin söylediği her şeydir.

 

     Kurban bayramı dolayısıyla herkes ister ki, anne, baba ve kardeşleri akrabalarıyla birlikte olsun. Bu bayramda, on milyon kişinin yer değiştireceği ifade ediliyor. İnşallah yollarda kaza bela olmaz, herkes sevdiklerine ulaşır.

 

     Bayramda doğduğu topraklarda olmak ne güzeldir. Sıla-i rahim olarak sevaptır, mutluluk kaynağıdır. Bağların kopmaması demektir. Mezarlıklar arife gününden ziyaret edilir, önce ölenler hayır dua ile yâd edilir. Kurbanlıklar hazırlanır, kimisi akşamdan kına bile yakar, güzelce doyururlar, kesmeden önce suyunu içirirler. En iyi kasap kimse bulunur, bayram namazından çıkınca kesilir.

 

     Birçok vilayette görev yaptım, her yörede farklı kesim yapılır, Kimi tek başına bahçesinde, kimileri beş on kişi bir arada keser. Hepsinde olan güzellik; Ateşler yakılır, bir yanda kesim işleri sürerken bir yandan közde pişirilen etlerden ikram edilir. Konu komşu, büyük küçük bayramlaşılır. Yani kurban, ne kadar çok paylaşılırsa, o kadar bereketlenir ve güzelleşir.

 

    Kurban kesmek bir nasip, kısmet işidir. Mevla nasip ederse kesersin. Bayramlarda kavuşmak da öyle. Birçok bayramı gurbette geçiren vardır. İşinin, aşının gereği sevdiklerinden uzakta bayramı yaşayanlar biraz buruk atlatırlar, bu güzel günleri. Ya ebediyete intikal edenler, onlar özlenmez mi, anılmaz mı? Dalar gidersin bayram namazından çıkınca..Anam,babam,amcam,dayım dersin..kardeşlerim dersin.

Herkes gurbet sabahında, daha cami kapısında cümbür cemaat, sarmaş dolaş bayramlaşırken; Size birkaç tanıdık düşer. İçiniz burkulur. Evinizin yolunu tutar, evdekilerle teselli olursunuz. Telefonlar elinizden düşmez, uzak, yakın herkesi aramaya başlarsınız.

“Bayramınız Mübarek olsun… Bayramınız Mübarek olsun.”

 

       Bu bayramda, herkesin sevdiklerine sağ salim kavuşması, seneye ve daha nice bayramlara sağlık ve huzur içinde kavuşturması dileğiyle. Uzak, yakın gurbette, sılada herkesin bayramı mübarek olsun. Mevla’m bu güzel ülkemize barış ve huzur versin, bolluk, bereket versin. Gök kubbemizden bayrağımızı indirtmesin, minarelerimizden Ezanı susturmasın, namerdi topraklarımızda gezdirmesin. Ve bu Cennet Vatanı bizlere emanet edenler nur içinde yatsın.

 

     Nice bayramlara…

 

12-11-2010 Muharrem Karaoğlan

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/kurban-bayrami/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.