SABİHA SERİN’DEN KAR TANELERİ

 Etkin Resim

TIKLAYIN BÜYÜSÜN

 

SABİHA SERİN’İN ÖZGEÇMİŞİ

  1955 Sivas Merkez doğumlu olan Şair Araştırmacı Yazar Sabiha Serin, 23 yıl bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışmış ve 1993 yılında emekliye ayrılmıştır.

             Halen on adet İnternet sitesinde,  SİVAS POSTASI Gazetesinde SERİNCE başlıklı köşede ve HÜRYILDIZ Gazetesinde ANADOLU’DAN BAKIŞ adlı köşede köşe yazarıdır. 

             SİYŞAD – SİVAS YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ BAŞKANIDIR

             İLESAM (İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) SİVAS TEMSİLCİSİDİR

            GASAT (Girişimci Sanat, Edebiyat Ve Bilim Adamları Topluluğu) SİVAS İL BAŞKANIDIR.

                                    ESERLERİ:

               EFSANE adlı ilk şiir kitabı 2007,

               KAR TANELERİ adlı ikinci şiir kitabı 2010 yılında çıkmıştır.

            23 adet şiiri Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Arabesk, Rap tarzında bestelenmiştir.   

            EFSANE başlıklı şiiri şarkı sözü yarışmasında 6000 şiir arasından finale kalmıştır. İlk şiir kitabına da adını verdiği,  EFSANE adlı şiiri bestelenmiştir ve İngilizceye çevrilmiştir.  

HOŞÇAKAL GİDİYORUM başlıklı şiiri www.besteciler.com sitesinde oylama ile bestelenmeye değer görülmüş,Yılmaz Tatlıses tarafından bestelenmiştir. Bu şiiri ayrıca Şair- Ozan Fedai Koç tarafından da Türk Halk Müziği dalında bestelenmiştir.   

            İLESAM’ın ( Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) 2008 yılında düzenlediği l.Ulusal ” Esere ve Emeğe Saygı ” Öykü yarışmasına HALAY ADLI TABLO VE BEN adlı öyküsü ile katılmıştır. Bu yarışmada HALAY ADLI TABLO VE BEN adlı öyküsü yayımlanmaya değer görülen on öykü arasında yer almış ve İLESAM. ULUSAL “ESERE ve EMEĞE SAYGI” ÖYKÜ YARIŞMASI’NDAN ESİNTİLER adlı kitabında öyküsü yayınlanmıştır.

                      ŞİİR DALINDA ALDIĞI ÖDÜLLERİ

            7–9 Kasım 2008 tarihinde Antalya’da düzenlenen 5.Uluslararası Antalya Şairler Buluşması kapsamında GÜLLÜK DERNEĞİ’NCE Sevim Erdoğan Tezel anısına düzenlenen şiir yarışmasında şiir dalında BİRİNCİLİK ödülü  (plaket) almıştır. Eserleri, eserlerindeki milli ve manevi değerlere tutkusu, kişisel yaşamındaki güzide çizgi ve barış, dostluk, sevgi ilkleri dikkate alınarak yapılan ödül yarışmasında 2008 yılı Sevim Erdoğan Tezel ödülü Sabiha Serin’e verilmiştir.

Aynı gün ödül töreninde ŞAYEP (Karaman Şair Yazar ve Edebiyatçılar Birliği Grubu tarafından Edebi İlmi ve sanatsal çalışmalarında Türk Diline karşı göstermiş olduğu hassasiyetinden dolayı TEŞEKKÜR BELGESİ ve rozet ile ödüllendirilmiştir.

www.antoloji.com da “Dünya Barışına Çağrı “ Grubunun düzenlediği 2009 Nisan ayı Şiir yarışmasında BİR GECE YARISI ŞİİRİ isimli şiiri ile hece dalında BİRİNCİLİK kazanmıştır.

            19 Mayıs 2009 tarihinde Kültür Sanat Eseri Türkiye Sevdası`na kaynak sağlamak adına Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen Özellikleri ve Güzellikleriyle İllerimiz ve İlçeleri Konulu 12.Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması sonucunda  “TOKAT GÜZELLEMESİ“ isimli şiiri ile Şebinkarahisar’da TÜRKİYE BİRİNCİLİK Ödülü almıştır.

            ORTANCA Kültür Sanat Dergisi 2009 Onur ödülü plaketi ve ORTANCA Dergisinin 2009 yılında düzenlediği Erol Ertemel ödüllü öykü yarışmasından dolayı Giresun’da Teşekkür Belgesi almıştır.

             İhsan Işık Elvan Yayınları:17 Ankara 2009 Resimli ve Metin Örnekli TÜRKİYE EDEBİYATÇILAR ve KÜLTÜR ADAMLARI ANSİKLOPEDİSİ nde özgeçmişi ve eserleri ile yer almıştır.

            Kasım 2009 tarihinde Sabiha Serin’e Yurt dışından da ödül verilmiştir. AZERBAYCAN-BAKÜ’de Mehseti  Şairler Meclisi  ve Mehseti  Jurnalı İdare Heyetinin kararı ile Sabiha Serin’in YARADISIQ XİDMETLERİNE GÖRE Mehseti Şairler Meclisi Baş Redaktoru Dr. Feride Leman, Dr.Hacı Hanım Salatın Ehmedi, Doç.Dr. Tamilla Abbashanlı-Aliyeva  tarafından “ŞAİRE MEHSETİ GENCEVİ ADINA FAHRİ  DİPLOMA” sı  takdim edilmiştir.

.      Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen Özellikleri ve Güzellikleriyle İllerimiz ve İlçeleri Konulu 13.Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması sonucunda SİNOP GÜZELLEMESİ isimli şiiri ile TÜRKİYE BİRİNCİLİK ödülü kazanmıştır.

            Eserlerindeki başarılarından ve şiir yarışmalarından kazandığı daha bir çok ödül, plaket, onur belgesi ve teşekkür belgeleri almıştır.

            2007 Yılında çıkan  EFSANE adlı ilk şiir kitabı için SİVAS  Buruciye Medresesinde, YOZGAT 9. UIuslar arası  Sürmeli Şiir Şöleninde, ANTALYA Uluslar arası 5.Antalya Şairler Buluşmasında, ADANA Uluslararası TUYAP 2.Kitap Fuarında, ŞEBİNKARAHİSAR  Atatürk Evi ve Müzesi bahçesinde,2010 Yılında çıkan  ikinci şiir kitabı KAR TANELERİ için 1 Nisan-4 Nisan 2010 Tarihleri arasında  ANKARA  Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) de     imza günü olmuştur.

ŞİİRLERİNİN YER ALDIĞI ANTOLOJİ KİTAPLARI VE       ANSİKLOPEDİLER 

                                                                  

1- GÜLLÜK ŞİİR GÜL DESTESİ 2007

2-ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ŞİİR ANTOLOJİSİ 2007

3-KALENİN BAYRAKLARI ŞİİR ANTOLOJİSİ 2007

4-İLESAM ŞİİR ANTOLOJİSİ  2008

5-GÜLDESTE SİVASLI ŞAİRLER ANTOLOJİSİ 2009

6-TANITIM TURİZM KÜLTÜR SANAT ESERİ TÜRKİYE  SEVDASI 2009

7-TÜRKİYE EDEBİYATÇILAR VE KÜLTÜR ADAMLARI ANSİKLOPEDİSİ 2009

8-EDEBİYAT DEFTERİ 2008–2009 YILLIĞI

9-BARIŞ ÇAĞRISI ŞİİRLER ANTOLOJİSİ 2009

10-TÜRK DÜNYASI KADIN ŞAİRLERİ ŞİİR ANTOLOJİSİ 2009 (Prizren-KOSOVA

11-BALKAN AYDINLARI VE YAZARLARI BAY YAYINLARI KÜLTÜR SANAT DERGİSİ 2009( Prizren-KOSOVA)

12-AVRUPADAN DÜNYAYA TÜRK ŞİİRLERİ ANTOLOJİSİ 2009—Almanya Avrupa Antoloji Yayınları 

13-AZERBAYCAN ŞİİRLER ANTOLOJİSİ  2010 – AZERBAYCAN-Türkiye Türkçesi ve Azeri Türkçesine çevrilmiştir.

ÖYKÜSÜNÜN YER ALDIĞI KİTAP:İLESAM I.ULUSAL ” ESERE ve EMEĞE SAYGI” ÖYKÜ YARIŞMASINDAN  ESİNTİLER.

MAKALE VE ŞİİRLERİNİN YAYINLANDIĞI KİTAP VE DERGİLER

Balkan Aydınları ve Yazarları Bay Yayınları Kültür Sanat Dergisi (Prizren-KOSOVA)   Hayat Ağacı, Sivas Sarissa, Revak, Sivas Kültür, Sevgi Çiçeği, Engellilerin Sesi, Özürlünün Sesi, Ortanca, Bizim Ece, Yiğidoların Sesi, Bayrak, 4 Eylül, ve daha birçok yerel ve ulusal Kültür ve Sanat Dergilerinde yayınlandı..

MAKALE VE ŞİİRLERİNİN YAYINLANDIĞI GAZETELER

SİVAS’ta- Anadolu, Hakikat,4 Eylül, Sivas Postası, Pusula, Hürdoğan, Bizim Sivas, Sivas’ın Sesi, İSTANBUL’da-Hürriyet (Anadolu),Tercüman, Türkiye, Özde Sivas, Anayurt, ANKARA’da-Belde, Yarın, Olay, Sonsöz, Gündem, Tasvir,24 Saat, ADANA’da- Türkay Haber, Zirve, Çukurova Medya, Evrim, İlk Haber, AYDIN’da Bakış,  BURDUR’da- Burdur, GAZİANTEP’te- Zafer, KAYSERİ’de- Hâkimiyet, KİLİS’te-Kent, TOKAT’ta Tokat Haber, Tokat Hürses, Tokat, Güneş, Yeni Dönem, Yeni Tokat, Sesimiz, Haber 60,VAN’da-Van Postası, YOZGAT’ta İleri Gazetelerinde yayınlandı. Sabiha Serin’in Şiirleri, Deneme yazıları, Öyküleri, Sivas’ın Halk kültürü, Gelenek ve Görenekleri, toplumsal olarak farklı konulardaki ilgili araştırma yazıları ve makaleleri daha birçok yerel ve ulusal yayınlarda yer almıştır.

Ayrıca Sivas ve Ankara’da kültür ve sanat ile ilgili birçok sosyal dernek, eğitim,  konsey ve kuruluşlarda üye olup, bazılarında yönetim kurulunda halen aktif olarak çalışmaktadır. Zamanın en önemli bir değer olduğunu ve her şeye sevgi, saygı ve dostça yaklaşıldıkça çözülemeyecek hiçbir şey olmayacağını savunan Sabiha Serin, toplum ve ülkesi için, kültür, sanat, eğitim alanında özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir.

   

KÖŞE YAZARI OLDUĞU SİTELER

www.sivaspostasi.com.tr  ( Serince )

www.birharf.net               (Sabiha Serin`in Kaleminden)

www.huryildiz.com          ( Anadolu’dan Bakış )

www.yigidolar.com

www.siirdergahi.com

www.goreleekspres.com

www.giresunmanset.com

www.giresunulusal.com

www.simeder.com

www.edipler.com 

SABİHA SERİN  İletişim:     sabiha_serin@mynet.com- 0.505.3890270

 

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/saba-serden-kar-taneler/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.