SİVASLI EFSANE ŞAİRE BİR BİRİNCİLİK DAHA 
           İlk kez Yavuz Bülent Bakiler “Sultan Şehir” demişti Sivas’a. Şimdilerde bu söylem Sivas’ın sloganı haline geldi. Burûciye Medresesi, Gök Medrese, Çifte Minareli Medrese, Şifaiye Medresesi ile buram buram tarih kokan, sıcak-soğuk-balıklı çermikleriyle şifa dağıtan Sivas, “Cumhuriyetin Temelinin Sivas’ta atıldığı” ifadesinin tarihi köklerini taşıyan bir süreçten geçmiştir.

            Ailemin sekiz sene yaşadığı ve anılarımda farklı bir yeri olan Sivas’a bu seferki varışım diğer varışlardan farklıydı benim için. “Yavuz Bülent Bakiler Şiir yarışması” ödül töreninde Bakiler’in elinden “Gülümseyen Mâsivâ” yı taçlandıracaktım. 

          Önce Sivas Fasıl Heyeti, Âşıklar, Şairler, Halk Oyunları Derneği’nde sıcak bir atmosferde Sipas TV için Celalettin Tokmak’la bir paket program gerçekleşti. Derece alan şairlerle sohbet ortamında şiir tadında bir program oldu. Sonrasında Yavuz Bülent Bakiler’in de aramıza katıldığı bir öğlen yemeğinde sohbet imkânı bulduk. Ülkenin durumu için yapılması gerekenler, yapılanlar ve yapılacaklar değerlendirildi. Zaman zaman eski valilerimizden Rıza Akdemir’le Yavuz Bülent Bakiler’in fikir çatışmaları dinlemeye değerdi..

    Sonra “İçimizden Biri Yavuz Bülent Bakiler” paneli ve ödül töreninin yapılacağı Atatürk Kültür Merkezi’ne geçtiğimizde salon alt ve üst kısmı tıklım tıklım doluydu. Sivas Fasıl Heyeti, Âşıklar, Şairler, Halk Oyunları Derneği’nden 3 mensubun sazlı sözlü hoş geldiniz faslından sonra panele geçildi. Panel bilimsel bir panel değildi. Salondaki seslerden rahatsızlık duyan Yavuz Bülent Bakiler, henüz sırası gelmediği halde yerinden fırlayarak mikrofondan öğrencilere hitaben: “Sevgili gençler burada anlatılanları can kulağınızla dinlemezseniz, ufacık bir ses duyarsam bu salonu önce ben terk ederim” diye uyarışı onun ne kadar disiplinli birisi olduğunun göstergesi gibiydi.

      Sayın Rıza Akdemir’in Bakiler hakkında övgü dolu konuşması, Selçuk Karakılıç’ın Yavuz Bülent Bakiler’in günlük hayatta nasıl olduğunu, eşi Ayşe Hanımın şiirlerini okurken kendisini nasıl eleştirdiğini anlatan ince detaylar, Sivaslı eczacı Müjgan hanımın anılarla süslediği açıklamaları akıllarda iz bırakacak cinstendi.                        

             Yedi panelist’in programı 2,5 saatte tamamlanmasından sonra Yavuz Bülent Bakiler Sivaslılarla buluştu. Bir saatlik bir sunumdan sonra plaketini alan Bakiler’le birlikte salon da boşaldı ve ödül törenine geçildi. Birçok kere şiir yarışması ödül törenine katılan biri olarak anlayış yine değişmemişti. Derece alan şairler ödüllerini aldıktan sonra şiirlerini okumaya geçtiğinde salonda Sivas valisi Ali Kolat, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Sivas Kültür ve Turizm Müdür’ü Kadir Pürlü, Sivas Eski Belediye Başkanı Sami Aydın ve Yavuz Bülent Bakiler’den başka parmakla sayılacak kadar sabırlı izleyici kalmıştı. Gönül isterdi ki 625 şiirin katıldığı böyle bir yarışmanın ödül töreninde kazanan şairlerin emeği göz önüne alınarak programın sonunda değil de aralarda bir yerlerde şiirler değerlendirilseydi.

          Çınar gölgesinde güller açar mı? Ya da güneş/ler gün sonuna kalsa gölgelenir mi?  

***http://sergulvural.azbuz.com ***http://sergulvural.blogcu.com          

 

 ******************************

Sivas Fasıl Heyeti Âşıklar – Şairler ve Halk Oyunları Derneğinin, Sivas Valiliği ve İl Kültür ve Turizm müdürlüğünün katkılarıya hazırladı Yavuz Bülent Bakiler Şiir yarışması sonuçları

Birinci Şiir – ZÜLEYHA – Yaşar BAYAR, Erzurum
İkinci Şiir – Gülümseyen Masiva – Sergül VURAL, Kayseri
Üçüncü Şiir -  İsterim ki Bir Görsün- Zübeyde GÖKBULUT, Sivas

Mansiyon -  – IV. Cemre – Tarik TORUN, Ankara
Mansiyon – – Ah İstanbul – İbrahim Açılan, Sakarya
Mansiyorn – – Kalk Gidelim – Abdulkadir AKDEMİR, Trabzon

10.04.2010

JURİ:

Prof. Dr. Hüseyin AKKAYA (İmza)
Doç. Dr. Alim YILDIZ (İmza)
Doç. Dr. Şeref BOYRAZ (İmza)
Yrd. Doç. Doğan KAYA (İmza)
Kadir PÜRLÜ (İmza)

Şiir Tertip Komisyonu:

Celalettin TOKMAK
Bilal KARAMAN
Kenan BİLGAÇ
Ahmet AYIK
Refik KUTLU

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/sasli-efsane-e-b-bc-daha/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.