SEVGİ VE SAYGI

SEVGİ VE SAYGI 

Değerli dostlarım! Bizler insanız ve birlikte yaşamaktayız. Bu birliktelikler içerisinde olduğumuz müddetçe kendimizi iyi tanımamız lazım, kendimizi tanır isek diğerlerini de iyi tanımış oluruz. Bu da insan ilişkilerinde saygıyı ön plana çıkarır.

           

Saygı ülkeyi, bazen bir insana, bazen tabiata, emeğe, büyüklere saygı, eşe dosta saygı gibi çeşitlendirilebilir. Yani alemi berzahta ne görüyorsanız hepsine karşı gösterilen bir tutumdur.

           

Saygı bazen kişinin değerinizden değil de bulunduğu konum dolayısı ile gösterilir. Buna misal anne-babaya saygı, yöneticiye saygı, duygulara saygı gibi.. Saygıyı duyguyla birleştirdiğimiz zaman ise aşık olmak, bazı kişilere sempati duymak olarak ortaya çıkar.

           

Şöyle bir ibare kullanacağım: saygı göster ki saygı duyulasın, eğer diğerlerinden kendini yüksek görüp gurur ve kibirle davranıp büyüklenme ile saygı ve itibar kazanmak kolay olsa da çabuk kaybedilir. Ama hoş görülü biri olarak yaratanın yarattığı bir kul olarak insanları görüp onları alçak gönüllülükle yaklaşıp her kesimde bir değer elde edebilmek asıl olan saygıdır.

           

Saygı adeta sevgi, dağıtmaktır. İnsan olanları yaratanın yaratmış olduğu tüm evrende onlara sevgi ile yaklaşıp saygı dağıtmaktır.

           

Şunu unutmayalım her yaratılanın bir yaratılış amacı vardır. Kimi yük taşır, kimi böcek yer, kimi hava temizler v.b. insanlığın yaratılış amacı ise yaratılanları hoş görmek, iyi yönlerini görmek aykırı olan davranışlarını düzeltmeleri için yol göstermek gibi hasletlerle yüklü insanlara büyük meziyet verilmiştir.

           

Yunus’ un dediği gibi, “ gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz” diyerek sevgi ve saygının işleri kolaylaştıracağı fani olan yalan dünyada hiçbir şeyin kimseye kalmayacağının bilinmesini ne güzel hatırlatıyor bizlere…
           

Saygılı bir ortam ile gelecek günlere kin, nefret, kavga ve savaş ortamı taşımak yerine hoş görülü bakarak iyi anlaşılabilir ortam hazırlamış oluruz.

           

Gelecek neslimizi, çocuklarımız hoş görü ve saygıyı aşılamamız gerekir. Hoş görü ile yaşamak sabır ve dayanıklılığı aşılar. Sabır acı meyvedir ama unutmayın sabrın meyvesi ise çok tatlıdır.

           

Gelin insanlığa saygılı olalım, saygı ve sevgi ile onlara yaklaşalım. Yüreklerimiz taş gibi değil yumuşak olup, toprak gibi verimli olsun. Şöyle diyeyim toprakla dostluklar kurulur, o toprakta çiçekler yetişir.

           

Şöyle bir benzetme ile konuyu bitireyim.  Toprak saygı, çiçek sevgi, yaşam hoş görü ise zar dediğimiz çiçek bahçesidir.

           

İnsanı sev say ki, sende sev sayıl,           

Gaflete dalma insanoğlu biraz ayıl,Sende sevgi ile dostluk kervanına katıl,Yaşamda değerin olsun pahalıya satıl… 

Selam ve saygılarımla!!! 

 

Zekeriya BAŞGÜNCaniyisever

caniyisever@hotmail.comhttp://zekeriyacaniyisever.blogcu.com07.07.2010

 

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/sevgve-saygi/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.