Sokak Çocuklarına Şefkat Haftası(24-30 Mayıs)

24-30 mayıs tarihleri arası ‘Sokak çocuklarına şefkat haftası’ olarak bilinmektedir.
Kimlerdir sokak çocukları?Öyle ya uzaydan gelmedi ya onlar..Bzim,sizin çocuklarınız gibi her biri ana baba evladı..Ancak ailesinden kopmuş,sokakları tercih etmiş ve kimse-siz birer ana kuzusu onlar..
Her türlü şiddete ve istismara maruz kalabilecek olan bu çocuklar hepimizin,aile ortamından,sevgiden ve her türlü güzellikten mahrum olan bu çocuklar bizim çocuklarımız.

Hertürlü kötülüğün pençesine yakalanabilecek savunmasızlıkta olan,elinde kitap olması gerekirken sigara veya uyuşturucu olan,gece sıcacık yatağında uyuması gerekirken kaldırım kenarları,köprü altlarında uyuyan,aile olmanın huzuruyla hazırlanmış yemeğini yemesi gerekirken çöp yuvalarında ekmek arayan,anne-baba şefkati görmesi gerekirken istismar edilen bu çocuklar bizim çocuklarımız..
Onların kaderi bu olmamalı,herbirimiz toplumun birer bireyi olarak bu konuda sorumluluk hissetmeliyiz.Onlara şefkatle yaklaşmalı ve topluma faydalı birer birey olarak kazandırmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Peki ne yapılabilir?En önemlisi onları sahiplenmeli,önemsemeli,hoşgörüyle yaklaşmalıyız.Onların bu ortamdan uzaklaştırılabilmesi adına bakımevleri oluşturulup çeşitli dallarda eğitim verilebilir.Bizler toplumun bireyleri olarak onları dışlamadan kazanmaya çalışmalıyız.

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/sokak-cuklarfkat-haftas-30-may/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.