Turhan Selçuk (1922 – 11 Mart 2010) Hayatını Kaybetti…

 

Turhan Selçuk (1922, Milas, Muğla) , Türk mizahının önde gelen isimlerinden olup Türkiye’de mizaha yön veren karikatüristlerden biridir. Türkiye’de Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği’nin kurucularındandır. İlk olarak Akbaba’da çalışmaya başlamış, ondan sonra Aydede, Yön, Devrim Örneği gibi dergilerde ve Milliyet, Akşam gibi günlük gazetelerde çalışmıştır. Özellikle Abdülcanbaz tiplemesi çok ün kazanmıştır. Türkiye ve Avrupa’da birçok müzede karikatürleri sergilenmiştir. Cumhuriyet gazetesinde çizmekteydi. Gazeteci-yazar İlhan Selçuk’un kardeşidir.

Karikatürist Turan Selçuk tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Karın içindeki aort damarının yırtılması nedeniyle ameliyat olan ünlü karikatürist Turhan Selçuk hayatını kaybetti. Ameliyattan sonra hayati tehlikeyi atlatamayan Selçuk’un tedavisi Yoğun Bakım Ünitesi’nde sürüyordu.

Abdülcanbaz karakterinin babası ve Karikatürcüler Derneği’nin kurucularından Cumhuriyet gazetesi çizeri olan ve aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi’nin baş yazarı gazeteci İlhan Selçuk’un ağabeyi Turhan Selçuk, hayatını kaybetti.

Selçuk, geçtiğimiz pazartesi günü karın içindeki aort damarında genişleme teşhisiyle tedavi altına alınmış ve stent takılmıştı.

Sevenlerinin başı sağolsun, ailesine sabırlar dileğimizle…

Sevgiyle…

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/turhan-sel-1922-11-mart-2010-hayatkaybetti/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.