Wikileaks Belgeleri, NEYİN NESİ?

 Tarafsızlığını kendine politika edinmiş İsviçre, büyük çaplı kara paranın kaynağını açıklayamayan kişi ve kuruluşların, tercih ettiği ülke.
 İsviçre bankalarının gizli hesaplarını muhafaza eden bu güvenilirliğini sorgulayabilecek, uluslararası bir güç yok gibi ABD’den başka. Çok uzak değil Amerika, 2001 yılında; RF Devlet Başkanı eski özel kalemi Pavel Borodin’in tutuklanması sonrası, A.B.D’letlerin İsviçre’den net bilgi alması, RF eski Atom-Enerji Bakanı Yevgeniy Adamov’un, İsviçre/Bern’deki para aklama suçundan tutuklanması, yönetimin istediği zaman akla karayı seçebilmesini en bariz bir biçimde açıklar…
 Birleşmiş Milletlerde Güvenlik Konseyi, siyasal alanda bir yürütme organıdır. Konseyin 5 daimi üyesi olan A.B.D, Çin, İngiltere, Fransa, Rusya’nın veto hakları var.Birleşmiş Milletlerde Güvenlik Konseyi, siyasal alanda bir yürütme organı. Dünyayı şekillendiren bu ülkelerin izledikleri yol ve yöntemler, acaba nasıl bir uygarlığa/hangi akla hizmet ediyor? Dünyada adil olmayan yürütme organları, ancak kurulan harami saltanatını besler, yanlış yapanları cesaretlendirmekten öte yol almaz! !
 
***
İSTANBUL – WikiLeaks adlı internet sitesi, ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait olan gizli belgeleri açıklamıştı. Belgeler, ABD’nin dünyadaki toplam 270 büyükelçilik ve konsolosluklarla 2004 yılından 2010’un Mart ayına kadar ki günlük yazışmaların içeriğini hakkında bilgilerden ibaret. Dünyada deprem yaşatan bu belgelerin Türkiye ile ilgili detayında, 7 bin metin var… Başbakan Erdoğan, Davutoğlu ve AB’yle ile ilgili bulgular, nasıl olur yaa? Uluslararası basına manşet olur. Her ne olursa olsun, burada açıklanan metni küçümsemek/dikkate almamak, hatalıdır. Bakıyoruz, ABD’nin gizli belgeleri Amerikan New York Times, İngiliz Guardian, Fransız Le Mond ve İspanyol El Pai gazeteleriyle Alman Der Spiegel dergisinde eş zamanlı yayınlanmış… Kusura bakmasınlar es geçip hiçbir şey olmamış gibi tavır takınamayız! Olayları bütünlük içerisinde değerlendirmek gerekir. Ürkütücü bir ıssızlığa gömülmek, dünya kamuoyunun bir ayıbıdır. Doğruluk, başkalarına hiç zarar vermeden gerektiği gibi insanca yaşamdan başka bir şey değildir. Kendiniz başkalarına zarar vermiyorsanız doğru insansınız. Başkalarının eğriliklerini biliyor, görüyor, susuyorsanız; suça iştirak ettiğiniz için doğru insan değilsiniz! Wikileaks nerden çıktı ya?hoppala demeyelim, bilgi çağının sürat aldığı dönemi yaşıyoruz.Bakmamız gereken olayın içyüzünü anlamak.Kimin pastayı yediği dursun, suçlamalar nerden, nasıl basına sızdırılabilir, açıklanan metinlerin hangileri doğrudur?..Ama bu puslu olaydan dolayı, dünya kamuoyu, seni dost yanlısı olarak göremedi Amerika…Neden mi labirentin baş ucunda sen varsın!Sakın pastanın büyüğünü kapmış olmayasın?..
 ***
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Başbakan’ın mal varlığını son derece şeffaf. Hatta birçok parti başbakanının yapamadığı derecede şeffaf deyip, 17 yıllık işadamlığına değinmişlerdi.Ya öncesi?..Bu geçen zaman diliminde, kimseler kolay onca para kazanamamakta.Ama sen boşver, zenginin malı züğürdün çenesini ağrıtırmış. O kazanmış, ben ne kazındım, millet ne kazandı?..

You can leave comments by clicking here, leave a trackback at http://wp.maviiklimler.net/wikileaks-belgeleri-neyn-nes/trackback/ or subscibe to the RSS Comments Feed for this post.